امروزه بخاری های گازی یکی از مهمترین وسایل گرمایشی در کشور ما محسوب می شوند که یکی از دلایل اصلی آن دسترسی گسترده به منبع گاز در کشور و ارزان بودن نسبی آن نسبت به سایر منابع انرژی از جمله برق و بخاری های برقی می باشد. در حال حاضر بخاری های گازی به دو صورت بخاری گازی با دودکش و بخاری گازی بدون دودکش در بازار می باشند که با آگاهی از مزایا و معایب هر یک از آنها می توانیم انتخاب مناسبی برای منزل یا محل کارمان داشته باشیم.
 
بخاری گازی با دودکش

 
در گذشته که وسایل گرمایشی جدید مانند انواع پکیج و شوفاژ و سیستم های تهویه هوا مرکزی وجود نداشت، در بیشتر خانه ها لوله های دودکش تعبیه می شد که نصب و راه اندازی بخاری های گازی با دودکش را به راحتی میسر می ساخت. در این شرایط خرید و راه اندازی بخاری های گازی با دودکش می توانست بهترین انتخاب باشد. البته در نصب و راه اندازی بخاری های گازی با دودکش نیز باید استانداردهای لازم را رعایت نمود. یکی از مهمترین موارد در راه اندازی این بخاری ها توجه به ارتفاع سوراخ لوله بخاری است که در ارتفاع درستی تعبیه شده باشد، نکته بعدی نصب صحیح لوله گاز و اطمینان از باز بودن لوله های دودکش بخاری است زیرا اگر دودکش به درستی عمل نکند گاز مونواکسید کربن ایجاد شده که گازی بی رنگ و بی بو می باشد به راحتی می تواند منجر به مرگ اعضای یک خانواده شود. از سایر موارد مهم در راه اندازی بخاری گازی با دودکش نیز بررسی خروجی لوله دودکش بخاری و مجهز بودن آن به کلاهک است، زیرا در صورتیکه لوله خروجی مجهز به کلاهک نباشد می تواند منجر به برعکس شدن جریان خروجی گاز مونواکسید کربن به داخل منزل یا محل کار شده و خطرات جبران ناپذیری را منجر شود.
 
 
بخاری گازی بی دودکش
 
 
همانطور که در بخش قبل توضیح داده شد در مواردیکه امکان نصب بخاری های گازی با دودکش مهیا باشد، نصب این نوع بخاری گازی نسبت به نصب بخاری گازی بدون دودکش ارجحیت دارد. اما مشکل آن است که امروزه متاسفانه در بسیاری از مکان های مورد نظر امکان استفاده از بخاری های با دودکش وجود ندارد. در این شرایط چنانچه انتخاب ما بین بخاری برقی و بخاری گازی بدون دودکش، این نوع بخاری گازی باشد، باید نکات ایمنی مشخصی را رعایت کنیم. مهمترین نکته در مورد این بخاری های گازی بدون دودکش آن است که هر چند در طراحی این بخاری ها موارد استاندارد رعایت شده و قاعدتا نباید مشکلی در استفاده از آنها وجود داشته باشد معهذا توصیه گردیده است از این نوع بخاری ها در مکان بسته نظیر اتاق خواب و یا حمام که هوا در رفت و آمد نمی باشد، استفاده نکنیم؛ هر چند که در این بخاری ها بسته به مدل سنسور اکسیژن وجود دارد که با کم شدن نسبت اکسیژن موجود در محیط منجر به قطع شدن جریان گاز بخاری و خاموش شدن آن می شود. بطور کلی استفاده از بخاری گازی بدون دودکش در مکان هایی که دارای رفت و آمد و دارای گردش هوا هستند، مانند ادارات و فروشگاه ها پیشنهاد می شود.